UNIVER, spol. s r.o.

historie a současnost

servis klimatizace UNIVER, spol. s r.o. zahájila svoji činnost v květnu 1991. Jednalo se o obchodní zastoupení malé německé firmy MT Motortest GmbH a prodej motortesterů různých velikostí. Začátek podnikání byl více než skromný. Představoval jednu pronajatou místnost bez vlastního telefonu. Servis přístrojů se zajišťoval externě. Firma měla jednoho zaměstnance a externího účetního.

Následoval prudký rozmach obchodní, servisní a technické činnosti. Koncem roku 1992 už měla společnost UNIVER vlastní obchodní centrum i odpovídající skladové zázemí. V tu dobu ambiciózní firma UNIVER, spol. s r.o. v Československu výhradně zastupovala téměř 30 renomovaných výrobců autoservisní techniky, zejména ze zemí Evropské unie, ale i USA, Japonska, Taiwanu atd.


Základní činnostiObchodně technické služby

Rozhodující podíl v obratu tvoří zejména přístroje a zařízení řady renomovaných firem. Patří mezi ně bezesporu např. Beissbarth GmbH/Německo (diagnostika podvozkových skupin - elektronické přístroje na měření geometrie kol, válcové zkušebny brzd, testery tlumení/adheze podvozku, pneuservisní stroje, zvedáky atd.), AHS Prüftechnik A. u. H. Schneider GmbH & Co. KG/Německo (válcové zkušebny výkonu, válcové zkušebny brzd), Launch Europe GmbH (přístroje na měření geometrie kol, diagnostické přístroje atd.), MAGETA GmbH/Německo (zařízení pro odsávání výfukových plynů), ), Slift GmbH/Německo (hydraulické jámové a dílenské zvedáky), MATO/Německo (mazací technika a zařízení pro výměny olejů), HAZET WERK/Německo (vysoce kvalitní ruční nářadí pro autoservisní branži), Dinosaurier Werkzeuge Trading GmbH/Německo (zejména speciální nářadí pro renovace veteránů a klempířské práce), Rapid Maschinenfabrik GmbH/Německo (automatické stroje pro mytí součástek) OPUS PRODOX AB-auto.com/Švédsko (diagnostické přístroje), Leitenberger GmbH/Německo (speciální měřicí a diagnostické přístroje), Tecnomotor Italiana srl./Itálie (diagnostické přístroje), Capelec/Francie (analyzátory výfukových plynů a kouřoměry), GYS/Francie (nabíječky, startovací zdroje a svařovací přístroje), Dometic WAECO International GmbH/Německo (přístroje a přípravky pro servis klimatizací), SILCO d.o.o./Slovinsko (přístroje a přípravky pro servis klimatizací), Pico Technology/V.Británie (osciloskopy), Auto Service Tool Ltd./V.Británie (speciální přípravky hlavně pro nastavování rozvodů motorů), PCL Air Technology/V.Británie (pneuhustiče a měřiče tlaku vzduchu v pneumatikách), OMA/Itálie (velký sortiment zvedáků a dílenských lisů), Neway/USA (speciální nástroje na sedla a talíře ventilů), Rodcraft Pneumatic Tools/Japonsko (kvalitní pneumatické nářadí), Autorobot/Finsko (známý výrobce perfektních zařízení pro rovnání karosérií), FI.TIM srl./Itálie (zařízení na rovnání karosérií, zvedáky), KART/Polsko (myčky kol) a další.
Obchodní partnery máme také v Číně a na Taiwanu. K těm nejvýznamnějším patří kupříkladu Sino-Italian Taida (Yingkou)) Garage Equipment Co.,Ltd.(dvousloupové, čtyřsloupové a nůžkové zvedáky), Shanghai Flying Tools Co.,Ltd. (jednosloupové a čtyřsloupové zvedáky), Puli Industrial Co.,Ltd. (mazací a olejová technika atd.), Yingkou Liming Science and Technology Co.,Ltd. (pneuservisní stroje), Ningbo Steed Tools Co.,Ltd. (pneumatické nářadí), Autel Intelligent Technology Co.,Ltd. (diagnostické přístroje), Trisco/Tajwan (malé elektronické měřicí a diagnostické přístroje) a mnoho dalších. V řadě případů jde o výrobu přístrojů podle našich specifikací.
V nabídce firmy nechybí ani kvalitní autoservisní vybavení od tuzemských výrobců.

UNIVER, spol. s r.o. dodává kompletní i dílčí vybavení jakýchkoliv autoservisů. Není rozhodující, zda jde o servisy značkové nebo neznačkové, velké či malé. V České republice má UNIVER, spol. s r.o. jen v oblasti autoopravárenství více než 10 tisíc stálých zákazníků. Další tisíce pak v automobilovém průmyslu, živnostenské sféře, dopravě, stavebnictví, zemědělství atd. Samozřejmě se jedná i o komplety technologického vybavení nových autoservisů "na klíč".

Standardně se poskytuje pomoc při projektovém zpracování daného servisu. Ať už jde o novou výstavbu nebo třeba jen dílčí přestavbu.

Samostatnou obchodní divizí společnosti UNIVER je SERVIS PROGRAM. Na celém území ČR prodává profesionální chemotechnické přípravky pro autoservisy od významných společností Hi-Gear Products/USA, Chemplex Automotive Group, Inc./USA, německých firem Tunap a a VIP (např. přípravky na čištění vstřikovacích systémů benzinových i naftových motorů, uvolňovače zarezivělých šroubů, přípravky na ošetření elektronických konektorů, maziva odolávající vysoké teplotě, zinkové spreje, nástřikové hmoty, přípravky na lepení skel, speciální lepidla atd.). Dále dodává kompletní spotřební materiál pro pneuservisy (vyvažovací tělíska, materiály pro opravy pneumatik, ventily atd.), ochranné povlaky na sedadla, kola i celá vozidla atd.

K novějším obchodním a technickým aktivitám patří oblast tuningu motorů a oblast elektromobility. V prvním případě se jedná o špičkové přídavné tuningové řídící jednotky/moduly od renomované německé firmy Powerhouse Tuning Products. V České republice provádí prodej, montáž a servis těchto modulů přímo firma UNIVER, spol. s r.o. a rovněž síť autorizovaných autoservisů v rámci tuningového konceptu.

Zcela specifickou aktivitu představuje "Zelený koncept / elektrokolo", v jehož rámci UNIVER, spol. s r.o. nabízí rozšiřující se řadu moderních elektrokol (terénní, městská, skládací). Jsou k dispozici ve všech prodejnách skupiny UNIVER v České republice i na Slovensku. Je to zároveň první krok v budování co nejlepší pozice firmy v oblasti servisu elektromobilů, elektroskútrů a elektrokol.


Záruční a pozáruční servis

UNIVER, spol. s r.o. má velké servisní a technické oddělení. To zajišťuje dokonalý záruční i pozáruční servis všech přístrojů a zařízení, které firma dodává. Oddělení se dělí na elektronickou a mechanickou část. Sídlí ve vlastním objektu poblíž sídla firmy. Má k dispozici několik servisních vozů pro externí výkony. Dále sem patří moderní, dobře vybavená servisní dílna, laboratoř a školicí středisko.

Pracovníci servisního a technického oddělení zajišťují kromě servisu i montáže zařízení, zaškolení obsluhy a fundovanou poradenskou službu. Všichni technici absolvují náročná školení přímo u zahraničních partnerů a jsou s nimi trvale v kontaktu. To zaručuje jejich vysokou odbornou úroveň.

Zákazníci, kteří nakoupili techniku od společnosti UNIVER, mají možnost uzavřít se servisním oddělením velmi zajímavou a výhodnou servisní smlouvu, která jim zajišťuje, že společnost UNIVER za paušální ceny přebírá veškerou péči o jejich zařízení v provozu. Tedy předepsanou údržbu, opravy a také pravidelnou kalibraci.

V případě potřeby nabízí UNIVER, spol. s r.o. zákazníkům také zapůjčení některých přístrojů po dobu opravy jejich přístroje.

Pobočné servisní pracoviště a měrová služba jsou spolu s prodejním centrem v Brně.


Středisko kalibrační služby

UNIVER, spol. s r.o. má vlastní středisko kalibrační služby. Pro různé měřicí a diagnostické přístroje/motortestery, multimetry, regloskopy, analyzátory výfukových plynů, kouřoměry, přístroje pro měření geometrie kol, zkušebny brzd, vyvažovačky kol, ale i momentové klíče, mikrometry, posuvky, hloubkoměry apod. provádí předepsanou měrovou službu v rámci zákonem nařízeného zajištění jednotnosti a správnosti měřidel a měření. Kalibrace přístrojů se provádí v laboratoři měrové služby nebo externě přímo u zákazníků. K tomu slouží speciálně vybavené metrologické vozidlo.

Dne 19. ledna 2006 se naplnil další bod dlouhodobé koncepce rozvoje měrové služby tím, že Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví rozhodl a udělil společnosti UNIVER autorizaci pro ověřování stanovených měřidel (měřidla tlaku v pneumatikách). Autorizovanému metrologickému středisku společnosti UNIVER zároveň přidělil úřední značku K s evidenčním číslem 129.

K zákazníkům patří nejenom stále větší počet autoservisů v celé České republice, ale i automobilka Škoda Auto a.s., Import Volkswagen Group atd.

Pokud má klient zájem jen o měrovou službu/kalibrace měřicích přístrojů, může uzavřít kalibrační smlouvu. Technici měrové služby pak zabezpečují pro objednatele zákonem předepsané kalibrace pracovních měřidel, případně ověřování stanovených měřidel. Sami si sledují dané lhůty pro metrologické kontroly a po jejich provedení vydávají kalibrační listy.


Školení

UNIVER, spol. s r.o. získala osvědčení Ministerstva dopravy a spojů České republiky k provozování "Školicího zařízení pro diagnostiku a opravy emisních systémů motorových vozidel". Tam se provádí předepsaná školení mechaniků stanic měření emisí (SME), což je po úspěšném absolvování příslušných kurzů předpokladem pro prokázání odborné způsobilosti pro provozování těchto stanic nezávislými autoopravnami. Tato školení se provádějí v moderním školicím středisku ve Vysokém nad Jizerou (ve spolupráci s ISŠ Vysoké nad Jizerou).

Rozhodnutím Ministerstva životního prostředí (Č.j: 4133/820/09/Ac ze dne 22.12.2009) se firma UNIVER, spol. s r.o. stala hodnotícím orgánem (atestačním subjektem) k vydávání potvrzení o školení pracovníkům, kteří absolvovali školení zahrnující minimální dovednosti a znalosti pracovníků provádějících servis klimatizačních systémů motorových vozidel obsahujících některé fluorované skleníkové plyny, tak jak je to stanovené v příloze Nařízení Komise (ES) č. 307/2008. Školení mechaniků provádějících servis klimatizací probíhá průběžně nejenom ve školicím středisko UNIVER v Turnově, ale v různých místech České republiky nebo přímo ve větších autoservisech.

Pro provádění dalších školení pracovníků autoservisů nebo pneuservisů má UNIVER k dispozici nejenom potřebné přístroje a zařízení pro vlastní výuku, ale také nezbytnou technickou dokumentaci a odborně kvalifikované pracovníky/lektory.Distribuční síť


Páteří distribuční sítě UNIVER, spol. s r.o. jsou prodejní centra v Turnově (sídlo firmy), v Praze a v Brně. Na tuto základnu navazují jednotliví dealeři po celé České republice. Nemalou část z nich tvoří renomovaní distributoři náhradních dílů.

Centrální sklad společnosti UNIVER je v Turnově, v areálu v ul. Budovcova 1209. Odtud jsou zásobovány sklady v Praze a v Brně, dále smluvní dealeři a také samostatné firmy, které jsou stálými odběrateli některého zboží.

UNIVER, spol. s r.o. provádí také export zboží do zahraničí. Jedná se hlavně o vývoz do Slovenské republiky, Ukrajinské republiky, ale i do zemí Blízkého a Středního východu (např. do Iráku), do Afriky (Nigérie) atd.Dceřiné tuzemské a zahraniční společnosti


Skupina UNIVER Group zahrnuje tuzemské i zahraniční dceřiné společnosti. Proces vytváření skupiny byl zahájen založením tuzemské stoprocentní dceřiné společnosti AUTOSERVIS AKADEMIE. Ta se zabývá řadou různých činností. Jedná se například o distribuci CD a technických příruček edice AUTODATA jako zastoupení britské firmy Autodata Limited, prodej technické literatury, pořádání odborných konferencí a seminářů, provozování několika internetových obchodů a obchodní divize proAuto, pořádání celostátních soutěží "Autoservis roku ...", "Pneuservis roku ..." a "Autoopravář roku ..." apod.

Firma UNIVER, spol. s r.o. zahájila koncem devadesátých let podnikatelské aktivity v zahraničí. Byly založeny dceřiné společnosti Univer Autotech (Ukrajinska republika) a UNIVER Slovakia (Slovenská republika).